Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

Proč používat Kettlebell

Mnoho z nás dnes už hojně používaný název Kettlebell zná a ví, jak se tohle náčiní používá. Najdou se ale lidé, kteří se s touto činkou doposud nesetkali. Pro ty je zde článek, který vysvětlí využití činky, její hmotnost a výhody.

Co vůbec činka Kettlebell je? Jedná se o tradiční posilovací náčiní, které je původem z Ruska. Mluvíme o litinové kouli s plochým dnem a madlem.

Historie

První zmínky o cvičení s touto jednoruční činkou najdeme v ruských slovnících z počátku 18. století. V jiných zemích jako je Čína nebo Japonsko už s ní pracovali o několik staletí dříve než v samotném Rusku. 

V Číně se tomuto náčiní říkalo kamenné zámky, které byly větší a těžší než klasický Kettlebell. V 19. a na počátku 20. století patřily kettlebelly ke standardním náčiním pro silový trénink. 

Později se staly hlavním silovým náčiním policie, armády a speciálních jednotek. Průkopníkem v ČR je Pavel Macek, což je šéfinstruktor školy Kettlebell 5.

Využití Kettlebellu

Činkové sety se využívají hlavně k získání síly, pro zlepšení kondice a ke ztrátě tělesného tuku. Činka Kettlebell je velmi variabilní, cvičí se s ní švihy, při kterých se zapojují všechny skupiny svalových partií zad a nohou. Dále jsou to trhy, nadhozy, tlaky nebo dřepy.

Pro koho je vhodná?

Využívat je mohou muži i ženy skoro všech věkových kategorií. Jednoruční činka je vhodná pro všechny se zájmem o funkční trénink, pro všechny, kteří se snaží zvýšit svou fyzickou sílu a snížit tělesný tuk. 

Řadíme ji k využívaným náčiním všech profesionálních atletů, rekreačních sportovců, boxerů a dalších zápasníků bojových sportů. Pro začátek jsou činky skvělé pro vzpěrače a zájemce o silový trénink. 

Činkové sety

Hojně využívaný je také u příslušníků armády, hasičů a policie. Jako rehabilitační nástroj je vhodná pro populaci, která trpí bolestmi zad, kolen nebo ramen.

Hmotnost 

Jsou vyráběny v hmotnosti od 2 do 48 kilogramů. Rozdělujeme kettlebelly plastové a kovové. Plastové jsou levnější variantou. Litinové provedení bývá vyrobeno s pogumovaným povrchem. 

Náhradní variantou je nakládací činka, jejíž zátěž si snadno a jednoduše můžeme nastavit podle sebe a přizpůsobit ji tak svým potřebám. Pro začátečníky mužského pohlaví se doporučuje činka s hmotností 12 až 16 kilogramů pro obouruční cviky a 8 kilogramů pro jednoruční cvičení. 

nakládací činka

U žen je pro začátek vhodná činka od 6 do 8 kilogramů pro obě ruce, pro jednoruční cvičení je vhodná činka od 2 do 4 kilogramů.

Výhody činek Kettlebell

Obrovskou výhodou je jejich univerzálnost, používat je mohou ženy i muži. Rozsah pohybu je daleko větší než u klasické činky. Činky Kettlebell podporují zapojení více svalů najednou. Úchop zajišťuje bezpečnou polohu zápěstí a ramen. 

Díky cvičení s tímto náčiním dochází k pravidelnému střídání zpevnění a uvolnění svalů. Rozvíjí se pružnost a pohyblivost svalů i kloubů. Dynamická cvičení mají dobrý účinek i na kardiovaskulární systém. Poslední výhodou je skladnost činky, stačí jí totiž jen kousek prostoru ve vašem bytě nebo domě.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!