Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

Bezová limonáda s droždím…

Znáte dětskou říkanku…Žába leze do bezu, já tam za ní polezu, kudy ona, tudy já, budeme tam oba dva...
Je začátek června a já prostě jedu na vlně černého bezu… všude kvete, krásně voní a sběr je tak neuvěřitelně snadný a rychlý.
Proč tohoto úžasného léčivého keře nevyužít a kreativně si nezařádit.?
A tak jsem také v pátek vlezla do bezu a natrhala plný košík krásných voňavých smetanových květů. Naštěstí nemám alergii, takže jsem si sbírání užila a vyplatilo se…Kosmatice a bezová limonáda s droždím jsou na světě…

Na co se květy černého bezu dají použít?

Tak za prvé jsem ukuchtila skvělou KOSMATICI, návod jak bezovou pochoutku vytvořit máte na facebook stránkách 5kilo.cz, a kdybyste facebook třeba neměli, zde je postup:

KOSMATICE léčivý skvost, téměř zadarmo…

Květy Bezu černého snižují vysoký tlak a pozitivně působí na srdce.

Ingredience a postup:

 • květy černého bezu
 • vytvořte těstíčko(hladká mouka+2vejce+trocha mléka)smíchejte tak, aby těstíčko bylo akorát, ne moc řídké, ani moc husté…
 • olej(olivový nebo slunečnicový)
 • květy důkladně operte, ať se nezakousnete do mušky či malého broučka
 • stonky zatím ponechte, vykoupejte pořádně v těstíčku, a vložte na rozehřátý olej stonky nahoru, jakmile se květy opečou, stonek ustřihněte, a obraťte a opečte z druhé strany…

Podávejte posypané cukrem a skořicí, nebo zkuste slanou variantu, zakápněte oliv. olejem a třeba s bazalkou.Varianty si můžete různě kombinovat sami upravovat přesně tak, na co máte právě chuť.

Je skvělé tvořit přímo z přírody kolem nás… 

No a za druhé jsem se pustila do skvělé, zdravé a hlavně na přípravu neuvěřitelně lehounké limonády.

Receptů na bezovou limonádu je mnoho, ale tento recept je rychlý a nemusíte čekat týden, než si limonáda tzv. sedne. Do 24h si jí můžete užívat doslova plnými doušky.

Recept: Bezová limonáda s droždím…

Ingredience:
 • 3 litry čisté přefiltrované vody
 • 25 dkg cukru krystal
 • lžičku rozdrobeného droždí
 • 8-10 velkých květů bezu černého
 • 4 omyté na plátky nakrájené citróny
 • 3 litrovou láhev s víčkem
Postup:
Do sklenice nalijeme 3 litry vlažné vody, 25 dkg cukru krystal, lžičku rozdrobeného droždí, 8 velkých květů černého bezu, 4 řádně omyté a na plátky nakrájené citrony. Zavřeme víčkem. Druhý den přecedíme a nalijeme do džbánku nebo do plastové lahve.
Uložíme do lednice a necháme jeden den ležet.(nedočkavci, tak jako u nás doma, mohou pít hned po 24 hodinách, ale bublinky nebudou žádné.)
Vznikne  mírně perlivá bezová limonáda, která je nejlepší studená s ledem a snítkou meduňky či máty.
Vzhledem k tomu, že se po ní ihned zapráší, ani není třeba psát, že na delší skladování určená není.

 Pijte bezovou limonádu je skvělá, zdravá, plná vitamínů a pro zdravé srdce jako dělaná.

Zbyly vám květy bezu? Usušte je!

Jaké léčivé účinky má květ černého bezu?

Sušený květ černého bezu se používá při horečce, pomáhá při nemocech z nachlazení a při chorobách dýchacích cest. Teplý čaj můžeme pít při rýmě, kašli a zahlenění plic. Květ bezu obsahuje mimo jiné vitamíny P a C, které zpevňují cévní stěny, proto jej užíváme při nemocech cév, křečových žilách a hemeroidech.

Chladný neslazený čaj popíjíme při žaludečních nevolnostech a křečích, při žaludeční a střevní kolice, dále při menstruačních a neuralgických bolestech a migréně. Vlažný neslazený čaj pijeme po šálcích proti vysokému krevnímu tlaku a při nemocech ledvin či močového měchýře. Zevně můžeme vlažný nálev používat jako kloktadlo při bolestech v krku, chrapotu, začínajícím kašli a při zánětu nebo otoku dásní. 

Přeji krásné tvoření domácí přírodní bezové limonády, která je nejen zdravá bez chemických přídatných látek, ale také velmi osvěžující a lahodná.

Užijte si krásný červen s bezem či bez: o)

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!