Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

Bio, křehký a zdravý … Hlávkový salát!

Znáte ten každoroční zahradnický příběh, kdy brzo na jaře konečně vysypete kelímky malých zeleninových miminek do venkovní školky alias záhonku, pařníku nebo skleníku? Staráte se o ně jak o vlastní děti, zaléváte, někdy i hýčkáte bonusovým přírodním hnojivem a protrháváte drzý a rychle se množící plevel. Očima doslova povytahujete vykukující zelené lístečky své bio domácí zeleninky. A konečně je to tu! Nastvává bod zlomu…

Vyrostl váš vlastní – bio, křehký a zdravý… Hlávkový salát!

Hlávkový salát je nyní v kurzu…

Doporučuji všem k pravidelné konzumaci.Právě v těchto dnech máte možnost sklízet plody vaší obětavé lásky, dokonalou křehounkou listovou vitamínovou bombu…

No bóóóže řeknou si někteří

…ale víte, co ten obyčejný hlávkový salát obsahuje za zajímavé a zdraví prospěšné látky?

Hlávkový salát, vitamíny a zdravé miminko…

  • úžasný zdroj folátu (nepostradatelný vitamín pro nastávající maminky i ženy, které teprve těhotenství plánují )- folát brání vzniku některých vývojových poruch plodu dítěte např. rozštěp páteře!!!
  • účinný zdroj beta-karotenu– chrání nás před degenerativními onemocněními (osteoporózou, ale i rakovinou)
  • bohatý na zajímavé množství draslíku a hořčíkudůležité hlavně pro ty jedince, kterým kvůli nízké hladině těchto látek, přeskakuje tep srdce!!! – zařaďte hlávkový salát do své zeleninové misky a srdce se zklidníosobně vyzkoušeno!!!
  • dále také pokrývá nezanedbatelné množství sodíku a vápníku (hliník se odstěhoval do Humpolce :o))
  • tak jako kamarád špenát obsahuje i železo pro anemické spoluobčany
  • a protože jde o listovou zeleninu, tak má na svědomí i velmi prospěšnou vlákninu (což je nezbytná součást zdravého jídelníčku, když potřebujete mít pravidelný peristaltický rytmus života :o)

Proč se modelky cpou salátem?

Proč myslíte, že se modelky místo klasického jídla cpou jen hlávkovým salátem? No protože hlávkový salát se z 90% skládá pouze z vody, a proto obsahuje velice málo kalorií. Proto je tak velmi oblíben při redukčních dietách… a modelek.

Věděli jste že… 

tmavé vnější listy hlávkového salátu obsahují až 50x více karotenu než světlé lístky?!

…dle tradičního bylinkářství listy hlávkového salátu mají také uspávací účinky! Jedna velká mísa čerstvého salátu zklidňuje nervy a působí jako uspávadlo…

Pozor na dusičnany…

Určitě si hlávkový salát pokud možno vypěstujte sami v domácích podmínkách, není to vůbec složité a je to zábava. Pokud nemáte alespoň malou zahrádku, vybírejte hlávkový salát od farmářů, zemědělců, či z ekofarem, kde se hnojí pouze přírodními hnojivy.

Hlávkový salát totiž patří společně s celerem řapíkatým k rostlinám, které nejvíce hromadí dusičnany a ty jak známo, rozhodně zdravé nejsou.

Pěstujte a konzumujte hlávkový salát je zdravý! Zařaďte salát do své každodenního jídelníčku a naučte to i své děti!

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!