Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

Bronchiální astma nebo postinfekční kašel?

Počasí se střídá jak horské dráze, chvíli je zima, chvíli zase teplo, déšť se střídá se sluncem a sněhem. Zejména tyto výrazné výkyvy teplot podporují oslabení imunitního systému a dávají šanci vzniku viróz a o aktuální invazi zákeřných chřipkových virů ani nemluvě.

Všude kam se podíváte, v zaměstnání, ve společnosti, všude lidé v tomto období smrkají a kašlají.

Možná někdo na práci, nebo někdo na partnera, ale většina skutečně a nefalšovaně buchcá a chrchlá, ba co víc, dokonce i hvízdá…

A právě ono hvízdání na průduškách při kašli je znamení nepříjemného onemocnění zvaného Bronchiální astma neboli Průduškové astma, které pokud se správně neléčí, může se rozvinout do zákeřné chronické fáze.

Určitě jste se někdy sami setkali s tím, že kašel ne a ne odeznít. Dlouho přetrvávající nepříjemné zvukové projevy, různé vrzání na hrudi až hvízdání při kašli a nárazové záchvaty vysilujícího až dávivého kašle, který nelze ani předvídat a ani ovládat.

Když doberete antibiotika na akutní zánět průdušek a tyto zvukové projevy při kašli se stále vyskytují, lékař vám předepíše tzv. dýchátka- inhalační steroidy. Nastává krok další – bronchodilatační léčba (tzv. úlevová terapie roztahující průdušky a usnadňující dýchání). Pokud je tato léčba správně indikována, nejen, že postinfekční průduškový „astmatický“  kašel  zaléčí, ale včas předejdete chronické a obávané fázi nemoci.

Dýchátek se proto vůbec nebojte a čtěte dál …

Dozvíte se mimo jiné, jaké suplementy jsou vhodné při léčbě postinfekčního kašle, nebo jaká dechové cvičení provádět při astmatických potížích…

  

Jak se průduškové astma projevuje? 

Astma je onemocnění při kterém otéká sliznice v dolních dýchacích cestách, které se tím zužují a omezují proudění vzduchu a tím i dýchání. Při astmatickém záchvatu se zúží i nejmenší dýchací cesty – bronchioly.

Nejčastěji se astma projevuje sípavým až hvízdavým zvukem, buď při dýchání nebo při kašli.

Astmatický záchvat je vyvolán uvolněním histaminu, který zvyšuje otok, zánět a silné vylučování hlenu.

Příčinou jsou vnější i vnitřní faktory, bohužel někteří nemocní jsou citliví na obojí…

 

Vnější příčiny astmatického záchvatu…

 • alergeny-srst domácích zvířat(králíci, kočky, psi, papoušci – zbývají nám snad jen rybičky a želva  :o)
 • potraviny
 • pylové alergeny
 • roztoči
 • hmyzí bodnutí
 • dráždivé chemické látky

 

Vnitřní příčiny astmatického záchvatu…

 • stres !!!
 • změny teplot !!!
 • fyzická námaha
 • infekce dýchacích cest
 • léky

Jaké suplementy jsou vhodné pro astmatiky?

Samozřejmostí je vitamín C, který je hlavním oxidantem ve sliznici dýchacích cest…

Pokud však vitamín C zkombinujete s bioflavonoidy, tak docílíte výrazného protizánětlivého a protialergického účinku!

Zázračný účinek vitamínu C v kombinaci s Kvercetinem, který patří mezi nejsilnější bioflavonoidy, dokáže zadržet alergickou reakci tím, že zabrání buňkám uvolňovat histaminTuto kombinaci lze uplatnit i v případě astmatického záchvatu vyvolaného tělesnou námahou.

Astmatici pamatujte …Vitamín C + Kvercetin (nejsilnější bioflavonoid!!!) = velmi účinná kombinace!!!

Kvercetin lze zakoupit jako hotový suplement, nebo můžete využít přírodní zdroje a těmi jsou: česnek a cibule, barevné ovocné slupky, červené hrozny, černý rybíz a plody černého bezu.

Dalšími pomocníky z řad suplementů je Hořčík- znemožňuje stahy průduškových svalů.

Omega-3 mastné kyseliny – jejich užívání má silné protizánětlivé účinky- denní vhodné dávky jsou 2g denně!

Lékořice– podporuje odkašlávání (zde však pozor, protože lékořice zvyšuje krevní tlak, proto při vysokém krevním tlaku raději konzultujte se svým lékařem.

 

Astma vyžaduje komplexní léčbu, a proto je také vhodné při potížích zapojit i léčebnou rehabilitaci a vhodná dechová cvičení a správné dýchání.

Každý cvik by se měl provádět nejméně 6x.

Nesmí se cvičit při akutní dušnosti nebo při astmatickém záchvatu, proto slouží spíše jako prevence a také v případě postinfekčního kašle ke správnému doléčení astmatických projevů.

Dechové cvičení jako prevence astmatických projevů…

 1. Ve stoji položte dlaně na ramena a lokty dejte k sobě. Při nádechu lokty od sebe vzdalujte směrem dozadu a při výdechu je dejte opět k sobě.
 2. Jednu ruku vzpažte, druhou dejte za hlavu a uchopte loket vzpažené ruky. Při výdechu se ukládejte na stranu vzpažené ruky a pak ruce vyměňte.
 3. Složte ruce na záda a pak zhluboka dýchejte.
 4. Lehněte si na břicho a složte ruce za zády nad stehny. Při nádechu zvedejte hlavu i ruce nahoru a při výdechu odpočívejte.
 5. Lehněte si na záda. Při nádechu zvedejte nohy a při výdechu je pomalu pokládejte na zem.
 6. Lehněte si na záda s rukama podél těla. Při nádechu zvedněte ruce a položte je nad hlavu. Při výdechu se pomalu posaďte a rukama se dotkněte prstů u nohy.
 7. Klekněte si na paty, ruce dejte před sebe, dlaněmi je položte na zem a lokty se dotýkejte kolen. Pomalu zvedejte zadeček, až položíte tvář na ruce. V této poloze se zhluboka 5x nadechněte, pak otočte hlavu na druhou stanu.

Cviky se nejen protáhnete, ale vaše průdušky a plíce se prokrví, uvolní se mezižeberní svalstvo a stažené průdušky se příjemně zrelaxují a vy ucítíte, jak se vám krásně  lehce dýchá.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!