Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

Jak správně držet a dodržet půst…

Už jste někdy drželi jednodenní půst? Víte, jaká pravidla je vhodné dodržovat v případě jednodenního půstu? Jaké zdravotní účinky má půst na náš organizmus?

Na tyto a další otázky odpovíme v následujícím článku.

Když se řekne půst, většina z nás si představí dny bez jídla a nepříjemné hladovění. Půst je však zdraví prospěšný a každý by si měl jednodenní půst nejen vyzkoušet, ale i zařadit do svých stravovacích návyků. Možná máte zkušenost, že jste den bez jídla nevydrželi, a když už jste se konečně rozhodli na jeden jediný den vyzkoušet účinky půstu, chutě se staly silnějšími, než vaše pevná vůle. Půst jste pak přerušili a trýznili se následně myšlenkami, že jste očistu těla rychle vzdali. Proč? Špatná příprava… Abyste se na půst dobře připravili a vydrželi, musíte dodržovat pravidla, která vám pomohou, alespoň ten jeden jediný den vydržet bez újmy psychické i fyzické.  

Co to je vlastně půst?

Půst se pokládá za jeden z nejstarších způsobů léčení, který ovlivňuje nejen fyzickou, ale i psychickou kvalitu lidského zdraví. Pomáhá odstraňovat odpadní produkty látkové výměny, v nemocných a zanesených orgánech vyvolává autolýzu tuků, zvyšuje vyměšovací schopnost plic, jater, ledvin, kůže a sliznic.

Organismus během postních dní odpočívá, veškerou energii, kterou by za normálních okolností věnoval trávení, věnuje očistě a regeneraci, kdy spotřebovává to, co naše tělo nejméně potřebuje. Může se jednat o zbytečné tkáně, výrůstky, srůsty, nánosy na střevních stěnách a vnitřních orgánech, neduživé, slabé buňky a další útvary.

Při půstu je velmi brzy zřetelné, díky několika faktorům, jak rychle je tělo schopno samočisticího procesu. Již první den se sliznice dýchacího traktu znečišťuje, jazyk se pokrývá bělavým povlakem, dech jemně zapáchá, moč se zbarvuje a obsahuje usazeniny. Rovněž i tlusté střevo prodělává očistu. Při jednodenním půstu se tělo nezbavuje přebytečného tuku, ale naopak použije jako zdroj energie svaly a svalový glykogen (svalový cukr), který na sebe váže vodu. Každé hladovění, ale i omezení příjmu potravy s sebou nese výrazné odvodnění. Ano váha se vám posune směrem dolů, třeba i o 2kila za den, ale jde pouze o odvodnění organismu.   

Jak působí půst na naše tělo a mysl?

Dochází k celkové očistě a regeneraci našeho organismu. Můžete pozorovat hned, jak se ráno druhý den po půstu probudíte, že jste plni elánu a vaše mysl je projasněná a smysly jsou ostřejší a bystřejší. Cítíte se lehce, jako znovuzrození. Toto je jeden z hlavních důvodů, proč půst jeden den vydržet. Cítit se fajn na duši i na těle…

Jak tedy konkrétně půst pomáhá?

  • půst pročišťuje organismus – detoxikuje
  • půst regeneruje organismus
  • půst zbavuje tělo přebytečných odpadních látek i nepotřebných tkání
  • napomáhá jako přípravný proces před redukcí hmotnosti
  • půst napomáhá samoléčení organismu
  • půst léčí ekzémy a kožní obtíže nejasného původu
  • půst se používá úspěšně při rakovinných onemocněních
  • půst je příležitost k zlepšení našeho života a k nastartování redukce hmotnosti
  • půst vede ke zvýšení energie fyzické i psychické
  • půst zajistí zostření všech smyslů člověka

Jak dlouho držet půst?

Postní cyklus může být rozložen do jednoho roku tak, že v každém týdnu je jeden, v každém měsíci tři a v roce deset postních dnů. Délka však závisí na každém jednotlivci, jeho zdravotním stavu a účelu půstu. Pro začátečníky je však samozřejmě nejlepší a nejvhodnější jednodenní půst.  Den před půstem, již zařaďte lehčí stravu bohatou zejména na vlákninu, abychom podpořili následné čistící procesy :o)Vyberte si den v týdnu, kdy víte, že nebudete podnikat nic náročného, jak psychicky, tak fyzicky. Při půstu totiž není vhodné vykonávat těžší fyzickou aktivitu. Věnujte se proto klidnější činnosti, doporučují se meditace, procházky na čerstvém vzduchu a relaxace. Den, kdy nejste v zaměstnání je pro většinu „půstařů“ pravděpodobně tou nejlepší volbou.

Co jíst a pít při půstu?

Ráno v den půstu, začněte svůj den osvěžující sprchou a vnitřně se pozitivně nalaďte-půst není zlo, půst je očista těla i duše…:o)

Během dne pijte nejlépe pramenitou filtrovanou vodu, bylinné čaje- můžete zařadit čaj posilující např. šípkový, zázvorový na povzbuzení trávení, můžete přidat trochu medu pro doplnění energie, a vhodná je samozřejmě šťáva z citronu…ta osvěží dech a povzbudí psychiku svojí svěží vůní. V omezené míře je možné zařadit ovocné a zeleninové šťávy, nebo čistý lehký vývar v případě, že potřebujete mít pocit vařeného jídla, je lehký vývar dobrou volbou. Zcela vynechejte kávu, černý čaj a alkohol!

Relaxujte…

Zajděte si na masáž, nejlépe lymfatickou, podpoříte tak odplavování odpadních látek z těla. Vyrazte na procházku, ne moc dlouhou, abyste se zbytečně nevyčerpávali. Poslouchejte příjemnou hudbu, přečtěte si knížku, meditujte, nebo si dělejte poznámky na papír ohledně průběhu půstu. Nestresujte se tím, že držíte půst, vnitřně se pozitivně nalaďte a opakujte si, že až půst dokončíte, budete se cítit skvěle. Popíjejte tekutiny průběžně. V průběhu půstu se mohou také vyskytovat, některé doprovodné jevy pročišťování organismu, jako je nevolnost, bolest hlavy a další, z důvodu poklesu hladiny cukru, proto je tak důležité být v klidu a nenamáhat se.

Jděte včas spát…

Zkrátíte si dobu půstu a organizmus se tím i více zrelaxuje, zklidní a odpočine, a vy se ráno probudíte čilí a svěží.

Co jíst den po půstu…

Se zařazením pevné stravy začínáme pomalu a opatrně. Zapomeňte na maso a smažené! Doporučeno je zařadit do jídelníčku ovoce, zeleninu lépe nejdříve podušenou či vařenou, jogurt a ovesné vločky, či ovesnou kaši. K tomu si dejte, chia semínka, vlašské ořechy, mandle, lískové oříšky pro doplnění vitamínů a minerálů. Hlavní jídlo stále ještě spíše v tekutější formě: lehký vývar, rýže, bramborová kaše, zelenina (čerstvá i vařená). Postupně teprve druhý den přecházíme na zdravou racionální stravu a i nadále dodržujte zdravou životosprávu.

Víte že…

Nejvhodnější doba na půst je období úplňku a novolunní?

V nadcházející dny máte jedinečnou šanci si půst vyzkoušet. Právě toto pondělí na Václava a v Den české státnosti bude úplněk a to ne ledajaký, ale přímo tzv. Krvavý úplněk. Vzhledem k tomu, že mnoho z vás plánuje rodinné oslavy a setkání, pravděpodobně jen málo se odhodlá naplánovat očistu těla zrovna v tento den, ale nezoufejte, vhodná doba je den i dva dny před i po úplňku. Při novu či úplňku mají čistící procesy větší intenzitu, než v běžné dny.

Tip:

Abyste měli vždy povědomí o tom, kdy a v kolik hodin úplněk a novolunní začíná, pořiďte si Lunární kalendář a sledujte, jaký vliv na vaše tělo a nálady má Měsíc. Je to skutečně zábava. Krvavý úplněk v pondělí 28. 9. začíná ve 4:50. Měsíc se nachází ve znamení Berana, proto bude mít největší očistný vliv právě na znamení Berana.

Závěrem:

Opakovaným jednodenní půstem máte nakročeno k úspěšné redukci hmotnosti. Pakliže chcete svojí váhu zredukovat více, je nutné, abyste i do budoucna upravili své stravovací návyky. Docílíte toho jedině pestrým a správně sestaveným redukčním jídelníčkem a pohybem. Neváhejte a nechte si sestavit vyvážený a zdravý jídelníček od Výživových poradců.

Využijte naši speciální  akci v Nutriční typologii.

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!