Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

Piniové oříšky výborné na nervy i jako delikatesa…

 

Znáte piniové oříšky? Víte, že tyto oříšky přímo blahodárně působí na náš nervový systém? Víte, jak můžete tuto nasládlou oříškovou lahůdku skvěle využít v kuchyni? Jak si jimi zpestříte a ozvláštníte běžný recept? Nevíte? Čtěte dále a dozvíte více! Na konci článku na Vás čeká bonus: originální video -recept: Restovaný kozí sýr s piniovými oříšky…

Zvláštnost mezi ořechy…

Piniové oříšky nejsou oříšky v pravém slova smyslu, ale jsou raritou mezi ořechy, jelikož jde vlastně o semínka borovice. Borovice neboli Pinie Pinus Pinea, která roste u Středozemního moře.

Borovice jsou nahosemenné rostliny, jejichž semena nejsou ukryta v plodu. Plodem nejsou šišky borovice, nýbrž samičí květy, které mají mezi dřevěnými šupinami semena (piniové oříšky). Jadýrko uvnitř je bílé a nazývá se piňoli, odtud take název Piniové oříšky.

 

Piniové oříšky a zdraví?

Mnozí s nás ani netušili, že piniové oříšky obsahují zdraví prospěšné látky a jsou vhodné ke konzumaci. Proto by si naši pozornost nyní zasloužily. Jsou velmi zdravé a pro naše zdraví rozhodně přínosné.

Nutriční hodnota piniových oříšků je velmi vysoká… 

Piniové oříšky obsahují 61 % tuků, složených převážně z polynenasycených mastných kyselin, jako jsou kyseliny linolová a pinolová, které jsou zdravé a velmi důležité při tvorbě nervové tkáně a snižování hladiny cholesterolu v krvi.

 • obsahují kvalitní bílkoviny 11,6%
 • májí blahodárný vliv na naše cévy a srdce
 • posilují nervový systém, plíce a pohlavní orgány
 • zlepšují průchodnost střev a mají mírně projímavé účinky
 • působí proti suchému kašli
 • jsou vhodným lékem na anémii ( obsahují totiž až 3,06 mg na 100g)
 • výborně působí na poruchy nervové soustavy na stavy úzkosti, při nadměrném stresu, při vyšší duševní zátěži (např. u studentů)
 • obsahují pořádnou nálož vitamínu B1 (1,24mg na 100g ) více této BÉ jedničky najdete, už jen ve slunečnicových semínkách a pivních kvasnicích…

Jak využít piniové oříšky v kuchyni? 

Piniové oříšky můžete směle využít k přípravě „pesto sauce“, masitých nádivek nebo se jimi zdobí hotové pokrmy. Hodí se do salátů, do rýže a při použití do tradičního jablkového štrůdlu, získáte zajímavou nasládle pryskyřičnou chuť. Můžete je přidat i do marmelád, omelet, ke špenátu, do sladkého i slaného pečiva.

Kde koupit piniové oříšky?

Přestože jsou piniové oříšky chuťově velmi zajímavé a lahodné, jejich využití není až tak časté.

Je to také dáno tím, že je jich relativně málo a jsou cenově dražší. Ten kdo rád experimentuje a má rád kvalitní a zdravé jídlo určitě ví, že piniové oříšky lze koupit:

 • balené v obchodech s potravinami
 • v supermarketech
 • vážené ve specializovaných prodejnách se sušenými plody a ořechy
 • na trzích
 • v obchodech se zdravou výživou

Piniové oříšky musí vonět…

Oříšky by měly opravdu vonět! V žádném případě nesmí být nahořklé či vydávat nahořklý zápach. V takovém případě se může jednat o namíchaná semena jedlá s nejedlými, která mohou paralyzovat naše chuťové buňky až na několik dní.

Je důležité je pořádně rozžvýkat a nesníst velké množství najednou…

Neváhejte a zkuste je. Kupte si piniové oříšky.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!