Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

Pozitivní efekt vitamínu D na naše zdraví

Nedávno jsem navštívila svojí lékařku, a ta mě odeslala na odběr krve. Následně jsem šla na kontrolu a všechny krevní testy byly v pořádku, až na jeden výsledek.

Netušila jsem, že má pečlivá paní doktorka zaškrtla na žádance i vitamínové spektrum. Výsledek se týkal hodnot vitamínu D. Byla jsem překvapená, když mi paní doktorka sdělila, že mám velmi nízkou hodnotu vitamínu D, zamyšleně se na mě podívala a řekla: „Vy asi moc ven nechodíte, že?“. „Pracujete asi stále pod střechou, je to tak?“ Byla jsem tak šokovaná, tím sdělením mého kritického nedostatku déčka, že jsem se vzmohla jen na argumentaci, že ne, že ven chodím a velmi často. Načež paní doktorka chápavě pokývala hlavou a odvětila: „Hm, hm to bude tím počasím, teď to moc nesvítí, málo déčka má bohužel každý druhý“…a napsala mi vitamín D v kapkách…

Přes zimu fakt slunce pořádně  nesvítí, leda v Alpách na lyžích…

Proč současná populace trpí nedostatkem vitamínu D?

Nedostatek vitamínu D je způsoben ve značné míře, právě naším „moderním stylem života.

Pracujeme v uzavřených místnostech pod umělým světlem zářivek. Lidé ráno vstávají do tmy a často se také  za tmy vracejí domů ze zaměstnání. Přes týden prakticky celé dny uzavření v kancelářích. Bohužel i přesto, že mnohdy máme možnost užít si krásného slunečného dne, místo toho, abychom se šli projít ven, sedíme doma a hltáme informace ze svých chytrých telefonů, na počítači a na sociálních sítích.

A přitom je to právě sluneční svit, který zázračný vitamín D v našem těle vytváří.

Naši předkové žili celé dny na slunci. V dnešní době je náš čas pobytu na slunci potažmo venku na vzduchu, oproti dřívějším dobám minimální. Máme střechu nad hlavou, jezdíme auty nebo jinými dopravními prostředky, pobyt na slunci je rizikový z hlediska rakoviny kůže, používáme proto mnoho ochranných prostředků a tím vším se nám, ale snižuje hladina důležitého hormonu, který má silný protirakovinový potenciál.

Jak vitamín D v našem těle vzniká?

Vitamín D obsahuje několik chemicky příbuzných látek. Nejdůležitějším z nich je vitamín D3(cholekalciferol), který vzniká za normálních okolností v kůži působením slunečního záření z derivátu cholesterolu. Vitamin D je tzv. souhrnné označení pro steroidní hormonální prekurzory, známé pod názvem kalciferoly.

Skupina tzv. kalciferolů vytváří, syntetizuje hormon kalcitriol, který významně ovlivnuje metabolismus vápníku a fosforu. Tato látka tedy zvyšuje vstřebávání vápníku a fosforu ve střevě a tím zajišťuje zvýšený přísun z potravy.

Aktivní forma vitamínu D však vzniká až přeměnou v ledvinách. Vitamín D ovlivňuje metabolismus vápníku, příštítných tělísek, ledvin a jater. Vitamín D je rozpustný v tucích.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu D?

 • jeho nedostatek je kritický zejména v dětství, kdy dochází k nedostatečnému vývoji chrupavek a kostí (vzniká křivice = rachitis – proto se novorozencům podává vitamín D v kapkách, jako prevence před vznikem rachitidy. Proto jako prevenci proti křivici často naši předci užívali známý rybí tuk na lžičce.
 • u dospělých nedostatkem déčka nastává porucha –měknutí, zeslabování a demineralizace kostí – čímž se zvyšuje riziko vzniku zlomenin (osteomalacie). Osteomalacie způsobuje bolesti kostí a svalovou bolest a ochablost. Při výraznějším oslabení kostí, může i při malém úrazu dojít ke zlomenině.
 • přebytek vitamínu D zase na druhou stranu způsobuje vyplavování vápníku z kostí.

 

Jaká je správná denní dávka vitamínu D?

 • DDD: pro dospělé: 200-400 I.U. (5-10 mikrogramů)
 • DDD: pro děti: 400 I.U. (10 mikrogramů)
 • DDD: pro těhotné ženy: 400 I.U. (10 mikrogramů)

Převážnou většinu základní denní dávky získáme ze slunečního záření (stačí na pokrytí až 80 % denní potřeby).

Zvýšené slunění nezpůsobí předávkování vitamínem D.Podle vědců, zabývajících se problematikou vitamínu D je však postačující 5 – 30 minut bez opalovacích krémů dvakrát týdně (obličej, paže, nohy). Zbytek je zastoupen ve stravě živočišného původu (rybí tuk, játra, vejce, mléčné produkty).

Jak můžeme stravou pokrýt a doplnit vitamín D?

 • Tučné mořské ryby (losos,sleď,tuňák, mečoun, sardinky, makrela či halibut)

  Například: porce lososa (150 – 200 g) by měla pokrýt doporučenou denní dávku  vitamínu D

 • Konzervované ryby (tuňák, sardinky, šproty, oblíbené zavináče, sledě)
 • Některé houby– pokud jsou pěstované pod UV světlem, tak i houby produkují vitamín D například: tímto způsobem pěstované žampiony
 • Vaječný žloutek -zde nastává dilema, zda dát přednost bohaté dávce vitamínu D či překročit doporučenou týdenní dávku cholestorolu.(1 žloutek obsahuje přibližně 40 UI.)
 • Potraviny, které jsou fortifikované– čili vitamín D je uměle přidáván

 

Pozitivní efekt vitamínu D na naše zdraví…

Dr. Norman v American Journal of Clinical Nutrition (2007) shrnuje pozitivní efekty tohoto vitamínu následovně:

 • Podpora imunitního systému
 • Tvorba a regulace působení inzulínu slinivkou
 • Příznivý efekt na myokard a krevní tlak
 • Svalová síla
 • Mozková aktivita

…dle současných  věděckých studií, tajemství „déčka“ tkví v tom, že tento úžasný a opomíjený vitamín podporuje tvorbu přirozených látek, zvaných cytokiny, které vykazují silné protizánětlivé účinky…

Důležité rady na závěr…

 • v létě a slunečných dnech se vystavujte slunci rozumně, ale přesto často!
 • Snažte se jako prevenci před spálením mimo krémů na opalování, více využívat beta-karotenu, který je základním přírodním ochranným prostředkem při slunění a proti spálení a poškození kůže.
 • Ted v zimních měsících, kdy slunečního svitu je opravdu pramálo, zkuste využít i suplementy obsahující vitamín D, postačí i běžné kapky Vigantol, běžně dostupné v lékárnách, které se podávají dle doporučeného dávkování i  miminkům.
 • Věnujte velkou pozornost konzumaci potravin,které obsahují vitamín D a zajištěním správné hladiny magického déčka, posílíte dlouhodobě svůj imunitní systém tak, že nejen epidemie chřipky se vám vyhne obloukem.

Vyběhněte tedy ven na slunce, dokud jeho sluneční paprsky nemáme ještě zdaněné :o) Snad se od roku 2010 nic nezměnilo :o)

Zdroj:http://revue.idnes.cz/spanelka-koupila-slunce-chce-vybirat-dane-od-jeho-uzivatelu-pq1-/zajimavosti.aspx?c=A101129_110510_zajimavosti_nh

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!