Zázračné ADAPTOGENY naši ochránci nejen před stresem
Termín Adaptogen je pro laickou veřejnost v mnohém celkem neznámým pojmem.
Co jsou Adaptogeny? Jaký je jejich přínos pro naše zdraví? A jaké základní druhy Adaptogenů máme k dispozici?
Toto a další zajímavosti se dočtete v našem článku.
Nejprve krátká historie…
Název ADAPTOGEN vytvořil ruský vědec Dr. Nikolaj Lazarev v roce 1947. Po skončení války se Lazarev snažil najít látky takové, které by dlouhodobě zkvalitnily lidské zdraví a výkonnost, aniž by vyvolávaly závislost nebo negativní účinky. Podařilo se a na jeho vědeckou práci navázali další vědci, kteří v roce 1969 vytvořili formální definici adaptogenů:
- Adaptogen vyvolává nespecifickou odpověď, tj. zvýšení odolnosti vůči několika stresujícím faktorům, v to počítaje faktory fyzikální, chemické a biologické.
- Adaptogen má normalizující vliv na fyziologii bez ohledu na to, v jakém směru od normálu stresor působí.
- Adaptogen nezasahuje do normálního fungování organizmu více, než je nutné ke zvýšení nespecifické odolnosti.
Co jsou tedy Adaptogeny?
název nám napovídá, jednoduše řečeno, jde o látky přírodního charakteru výtažky z bylin a rostlin, které adaptují náš organismus na stresové a zátěžové podmínky. Zvyšují odolnost organismu hlavně vůči stresujícím vlivům fyzikálního, chemického, biologického, emocionálního i enviromentálního původu. Díky těmto schopnostem mají už od starověku ve srovnání s ostatními rostlinami bylinné medicíny výjimečné postavení.
Jaký vliv mají Adaptogeny na naše zdraví?
- zlepšují schopnost překonat stres
- zlepšují schopnost překonat únavu
- zlepšují paměť
- zlepšují koncentraci, vůli a vytrvalost
- zvyšují odolnost proti infekci a nádorům
- urychlují hojení a regeneraci
- zpomalují stárnutí a degenerativní pochody
- tlumí autoimunitní reakce (alergie, degenerativní nemoci, diabetes, lupus…)
- účinkují v látkové proměně i na úrovni soustav (nervové, cévní, trávící, pohlavní…)
- obecně pomáhají organismu udržovat optimální homeostázu (homeostáza je schopnost organismu udržovat stabilní vnitřní prostředí)
Velmi přitažlivé je, že adaptogeny obecně, udržují mentální i fyzickou výkonnost nad průměrnou úrovní.
Jste plní elánu a energie a Váš pracovní výkon se nesnižuje, tak jak se to děje u ostatních stimulačních látek, jako je např. (kofein), ale Vaše duševní a fyzická výkonnost je stále živena a jede na plné obrátky.
Zajímavostí je, že Adaptogeny působí blahodárně při léčbě Chronického únavového syndromu. Vhodné jsou také jako doplněk k hořčíku u nemoci zvané Tetanie. A co je hlavní: nemají žádné vedlejší účinky!!!
Nejznámější Adaptogeny?
Mezi nejznámější adaptogeny se řadí rostliny pod krásnými českými názvy:
- ženšen
- klanopraška čínská
- rozchodnice růžová
- kustovnice
Další a další…je jich opravdu mnoho, my se však v našem článku zaměříme v pár bodech na nejznámější adaptogen a to bezesporu je:
Ženšen neboli „Člověčí kořen“
Bájný ženšenový kořen v superlativech vyzdvihovaný pro jeho preventivní a podpůrné účinky na naše zdraví. Jeho účinky byly známy již v tradiční čínské medicíně či indické Ajurvédě.
Císařský lékař Li Shi Chen napsal:
“Ženšen posiluje 5 životně důležitých orgánů: játra, srdce, slezinu, plíce a ledviny, protože harmonizuje energii Yin a Yang. Posiluje energii a krev. Ženšen zklidňuje ducha a zahání strach. Je to mocné sedativum vědomí, („Sheen”). Jeho dlouhodobé užívání posiluje organismus a prodlužuje trvání života.”
… existuje mnoho druhů Ženšenu a z medicínského hlediska se využívají hlavně tyto druhy, bohužel jsou názvy často zaměňovány:
- Panax ginseng (Všehoj pravý, čínský ženšen)
- Panax quinquefolius (Všehoj pětilistý, americký ženšen)
- Eleutherococcus senticosus (Všehojovec ostnitý, sibiřský ženšen)
Poslední jmenovaný-Eleutherococcus senticosus (Všehojovec ostnitý, sibiřský ženšen) je považován za nejúčinnější, ačkoliv nemá přízvisko pravý :o) Jde o rostlinu, která se dožívá až 50 let. Ženšen obsahuje tzv. ginsenosidy a eleutherosidy u kterých jsou průkazné farmakologické účinky. Vědecké studie prokázaly, že ženšen je velmi silným antioxidantem. A u Sibiřského ženšenu ruští vědci prokázali, dokonce protinádorové a imunostimulační účinky. Ženšen je považován za nejúčinnější prostředek proti radiaci, kterým medicína disponuje, na což už začátkem 80. let minulého století poukázal japonský radiolog Morio Yonezawa.
Vypěstovat kořen ženšenu je ovšem velice těžké, protože jsou k tomu potřeba velmi specifické podmínky. Složení ženšenu je ovlivněno mnoha faktory: lokalitou, odkud pochází, způsobem jakým se pěstuje a zpracovává.
Moderní doba nám proto poskytuje užívání ženšenu ve formě různých suplementů, kapslí a pilulek. Ženšen obsahuje směs mnoha účinných látek, které tvoří více než 20% hmotnosti sušeného kořene. Ženšen předčí i běžné povzbuzující látky (káva, čaj, nikotin, energetické nápoje atd.
Tip pro Vás z vlastní zkušenosti…
v současné době si v zahradnictví můžete zakoupit dekorativní popínavou rostlinku Pětilistý Ženšen (Gynostemma pentaphyllum), kterou můžeme pěstovat i doma v květináči. Na zahradě je možné pěstovat celoročně. Jiaogulan (což je další název pro Ženšen pětilistý) je mrazuvzdorný, vydrží i do -15 st. Jeho listy jednoduše můžete využívat v čerstvé podobě, nebo je nasušit, zejména na výluhy výborného povzbuzujícího čaje, který pak popíjíte během dne a také pro výrobu různých tinktur a mastí.
Recept na čaj:
1 kávová lžička sušených lístečků, přelijeme ¼ litrem vroucí vody a necháme minimálně 3 – 5 min.
Denní dávka je 4 šálky denně. Výborná varianta je, čerstvé 3-4 lístečky přidat do zeleninového salátu.
Ovšem pozor!, tato bylinka si s pravým ženšenem netyká. :o) Název „Pětilistý ženšen“ nemá s pravým „Ženšenem“ jako rostlina, z botanického hlediska nic společného, ale co tyto rostliny spojuje, je účinnost léčivých látek v nich obsažených. Jioagulan působí jako celkový harmonizátor organizmu. Je to rostlina, která nám významně pomůže prodloužit život a zachovat zdraví.
Chcete vyzkoušet preventivní a blahodárné účinky pravého ženšenu na Vaše zdraví a redukci hmotnosti, rozhodně neváhejte a zkonzultujte použití a správnou kombinaci těchto Adaptogenů s odborníky z řad našich Výživových poradců na stránkách Nutriční typologie.