Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

Box moderní způsob hubnutí i doma

Box není jen sportem pro drsné muže, ale skvělou aktivitou vhodnou prakticky pro každého. Navíc je veskrze nenáročný na vybavení. Jaké má box výhody a co budete potřebovat, pokud se mu chcete věnovat?

Proč se pustit do boxování

Box je vynikající sport, který vám pomůže zvýšit vaši fyzickou kondici. Spálíte při něm poměrně velké množství kalorií. Můžete tak účinně zhubnout a zformovat si postavu.

Aktivita má i celou řadu zdravotních benefitů, jako je například vliv na srdeční a cévní systém. Nezanedbatelný je i vliv na psychickou kondici. Podobně jako jiné fyzické aktivity přispívá box k vyplavení endorfinů, a tedy ke zlepšení nálady.

Dobrý pocit vám navíc zůstane i na základě toho, že se v případě potřeby zvládnete ubránit. V tomto směru vám navíc box může posloužit i jako jakési základní fyzické cvičení, na které lze potom navázat dalšími druhy sebeobrany, například bojovým uměním krav maga.

Rozhodně se přitom nejedná o agresivní sport a správný trenér vám neopomene vštípit i základní morální zásady boxu. To, co umíte, se samozřejmě nikdy nezneužívá vůči ostatním. Kondiční box můžete samozřejmě provozovat i jako jednotlivec bez toho, abyste kolem sebe rozdávali rány nebo je snad od svého partnera mohli utržit.

Začít se mu věnovat může prakticky každý včetně dětí. Doporučený věk, ve kterém je možné začít sbírat první zkušenosti s boxem, je cca 12 let. Naopak prakticky žádný věk není příliš pozdní, na kondiční úrovni lze s boxem začít kdykoli.

Jde navíc o aktivitu, která je poměrně nenáročná na vybavení. Boxovat můžete tedy i doma. Co se týče ceny vybavení, ani tady nemá box přemrštěné nároky. Ve srovnání s jinými aktivitami či například permanentkou do posilovny vás tak vyjde box poměrně levně.

Co budete potřebovat, pokud chcete boxovat

Základní součástí vybavení je boxovací pytel, eventuálně dle zvolené techniky boxovací hruška. Většina začátečníků si pořizuje klasický závěsný boxovací pytel.

boxovací pytel

Mělo by jít o typ pytle s možností doplnění. Se získanou silou se vám větší tuhost později bude určitě hodit. Co se týče materiálu, může se jednat například o textilní drť. Začínající boxer také využije pytel vyrobený z umělé kůže, která oproti té pravé není tolik drahá.

Hmotnost pytle pro boxerského nováčka by se měla pohybovat kolem 35 kg. Protože v kondičním boxu navíc nemusíte chtít nutně trénovat i kopy, může vám stačit boxovací pytel menších rozměrů, tedy v rozpětí 80 až 120 cm.

Kvůli své bezpečnosti musíte jednoznačně mít i rukavice. Nejčastěji se pro tento účel pořizují tzv. pytlovky. Pro účely tréninku vám postačí boxerské rukavice z tenkého materiálu. Nejdůležitějším parametrem u nákupu rukavic je jejich velikost, která by měla přesně sedět. Chrániče na box už u amatérů zcela potřebné nejsou.

Co se týče oblečení, je box podobně nenáročný. Postačí vám pohodlné tričko či tílko a šortky. Dámy by taktéž neměly vynechat spolehlivou sportovní podprsenku.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!