Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

Cukrovka je civilizační chorobou, kterou ročně onemocní na 10 tisíc Čechů

Diabetes mellitus neboli úplavice cukrová, nemoc známá spíše pod označením cukrovka, je rozšířenou civilizační chorobou, jíž ročně onemocní jen v České republice na deset tisíc lidí. Cukrovka je moderním strašákem, který hrozí téměř každému, kdo se přejídá, nesportuje a celkově žije nezdravě. Nevyhýbá se však ani malým dětem nebo mládeži. Jak to s cukrovkou vlastně je?

Diabetes mellitus II. typu

Cukrovku dělíme na dva základní typy, a to kdy je absolutní nedostatek inzulinu (I. typ), nebo relativní nedostatek inzulinu (II. typ). Druhým typem onemocní většinou lidé staršího věku a vznik souvisí právě se jejich životosprávou. Léčba se řeší dietou s vyloučením cukru, medikamenty nebo pícháním si inzulinu podle toho, jak závažná cukrovka vlastně je.

Diabetes mellitus I. typu

Cukrovku I. typu může mít už i malé dítě, které je pak celoživotně odkázané na inzulínovou pumpu. V tomto případě se totiž jedná o autoimunitní onemocnění, které lze získat prakticky kdykoliv v kterémkoliv věku. Stačí, když vlastní imunitní systém těla zcela zničí inzulínové buňky. Pak dochází k tomu, že organismus už inzulín nedokáže sám vytvářet a musí mu být dodáván pomocí injekcí. Do roku 1921, kdy byl objeven inzulín, patřila cukrovka k nemocem, na niž se záhy umíralo. V současnosti lze díky moderní medicíně diabetika kompenzovat tak, že žije plnohodnotný život až do vysokého stáří za předpokladu, že dodržuje dietu a pravidelně si monitoruje svoji glykémii.

Důležitá je především životospráva

Při léčbě cukrovky I. i II. typu je velice důležitá životospráva a vyhýbat se vyloučeným potravinám. Každý pacient sice od svého lékaře dostane všeobecné informace o stravování, nicméně pokud mu na zdraví opravdu záleží, nechá si vypracovat jídelníček pro diabetiky na míru. Ten zahrnuje rozepsaný počet sacharidů, které může během dne sníst, čehož by se měl striktně držet, aby si udržel normální hladinu krevního cukru. Ta má pochopitelně u diabetiky sklony kolísat od hypoglykémie k hyperglykémii. Cílem léčby je, aby toto kolísání bylo co nejmenší.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!