Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

Zdravá kuchyně? Vyzkoušejte arganový olej

Dost bylo těžkých mastných jídel, z nichž jen přibíráte. Pro zdraví a dobrou kondici je jedním ze základních pravidel omezit tuky plné škodlivin a nahradit je zdravými kuchyňskými oleji. Jedním z nich je i marocký arganový olej, který lze použít podobně jako panenský olivový olej, ale inspirovat se můžete také recepty, které pocházejí ze země původu této superpotraviny.

Zkusme si pro začátek vyjmenovat všechna pozitiva, kterými tento zdravý olej s příjemným oříškovým aroma vlastně disponuje. Vyrábí se z opražených arganových mandliček, díky nimž je tmavší než jeho sourozenec, arganový olej určen pro kosmetické účely, zejména na tvář. Má tmavší zlatavou barvu, výrazné aroma a jemnou chuť. Pro lidi, kteří preferují zdravé stravování, jsou však zajímavá jiná fakta.

Přirozenou součástí arganového oleje je vysoké množství vitamínu E, omega 3, omega 6 a omega 9 kyselin a dalších složek, které mají příznivý vliv na zdraví. Je vědecky podložené, že snižuje hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi. Zlepšuje také krevní oběh, a tím se snižuje riziko kardiovaskulárních chorob jako jsou infarkt, mrtvice či ischemická choroba. Dokáže také zvýšit imunitu, což má velký vliv při léčbě či prevenci zánětlivých či dokonce některých rakovinných onemocnění. Je také zajímavé, že snižuje hladinu cukru v krvi. Pozitivní zpráva pro všechny, kteří se pokoušejí shodit.

A teď ta nejdůležitější věc. Jak vlastně chutná nejlépe? Výhodou je, že ve studené kuchyni můžete zvolit pro arganový olej použití, jaké chcete. Nebudete věřit, ale v Maroku ho používají jednoduše jako dip pro čerstvě upečený chléb. Namáčejí si chléb do oleje a přímo konzumují. Je to jakási zdravější náhrada másla. Pokud vám tedy zachutná, máte o starost méně. V teplé kuchyni opatrně – má nízký bod hoření, proto není vhodný na pražení. Ale tím lépe, alespoň vás to nebude lákat připravovat si nezdravá smažená jídla. Obecně se hodí k jídlům s kuskusem a k zeleninovým salátům, fantazii se však meze vůbec nekladou.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Štítky