Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

5 snadných návyků, díky kterým zůstanete fit

Zdravý životní styl je trend poslední doby, a jako každý trend má spousty odpůrců a kritiků, kteří tvrdí, že je to jen prostředek, jak na nás někdo vydělává peníze.

I když to tak někdy může být, pravda je taková, že zdraví máme jen jedno a pečovat o něj a o své tělo bychom neměli proto, že je to trendy, ale hlavně kvůli sobě.

Vést zdravý životní styl však není nic snadného, obzvlášť pokud měníme „staré“ zaběhnuté návyky a ze všech stran do nás buší reklama. Není moc lidí, kteří by si zvládli říct stop a začít žít zdravě.

Daleko jednodušší je měnit své návyky postupně, krok po kroku, a začít těmi úplně nejjednoduššími. S těmi složitějšími vám rád pomůže zkušený výživový poradce, nebo jiný odborník na zdravý životní styl.

My jsme pro vás připravili 5 základních návyků, které vám pomohou cítit se lépe, a jednoduché metody jak je aplikovat do svého života.

Začněte pít dostatek tekutin

Dodržovat pitný režim je základ proto, abyste se cítili dobře. Na každých 15 kilogramů váhy bychom měli vypít 0,5l vody. To znamená, že pokud vážíte 55 kilogramů, měli byste vypít cca 2l vody každý den.

Pokud nemůžete uvěřit číslu, které vám vyšlo, nevěste hlavu. Stejně jako jsme se učili postupně chodit, se musíme naučit i správně pít. Abyste zvýšili příjem tekutin, stačí si dát džbánek s vodou na pracovní stůl, uvidíte, že se večer budete divit, kolik jste toho přes den vypili. A brzy ucítíte, že máte více energie.

Začněte jíst ovoce, či zeleninu ke každému jídlu

Na talíři by mělo být vždy vyvážené množství sacharidů, tuků a bílkovin proteinů. Nemějte strach, nemusíte nic složitě počítat. Máme pro vás tip, díky kterému docílíte toho, že budete mít vždy vyvážené jídlo. Na talíř vždy naservírujte:

  • 1/4 talíře bílkovin (maso, vejce, mléčné produkty, luštěniny)
  • 1/4 talíře komplexních sacharidů (příloha – rýže, brambory, kuskus, batát, popř. vločky k snídani)
  • 1/2 talíře zeleniny, či ovoce, abychom zajistili dostatečný příjem vitamínů, minerálů a vlákniny

Nemusíte tak začít jíst hned, ale postupně upravovat porce a blížit se k ideálnímu rozložení. Pro začátek si každý večer nakrájejte ovoce a zeleninu na další den. Když to budete mít připravené v lednici, vždy si minimálně kousek ovoce, nebo zeleniny k jídlu vezmete. Největším nepřítelem tohoto návyku je totiž naše lenost.

Nejezte smažené jídlo

Při smažení se rozkládají tuky, ze kterých se uvolňují jedovaté látky, které podporují mimo jiné vznik aterosklerózy, obezity a rakoviny. Když budeme mít tohle na mysli, dvakrát se rozmyslíme, než si objednáme smažený sýr :). Dalším faktorem je, že jsou smažená jídla, pro náš organismus, hůře stravitelná.

Vynechat smažená jídla není zase tak složité. Pokud jíte v restauraci, v nabídce určitě najdete i jinou úpravu jídel, než je smažení. V případě, že si vaříte převážně doma, můžete si sami zvolit, jakou přípravu zvolíte.

Nejlepší je se smažení vyhnout, ale může se stát, že jste na smažené jídlo zvyklí a dostanete na něj chuť. Když to nepůjde vydržet, uvařte si jídlo doma, nikdy si ho nedávejte v restauraci. A vyberte vhodný olej – nejlepší je rafinovaný olivový olej, nebo kvalitní řepkový.

Naopak nejhorší je komerční slunečnicový. Výhrou není ani smažení na sádle, které má tu nevýhodu, že obsahuje cholesterol, který má negativní vliv na náš srdečně-cévní systém.

Začínejte každý den zdravou snídaní

Jak začneme den, má velký vliv na to, jak se bude dál vyvíjet. Pokud nesnídáme, nebo ráno „slupneme“ dva rohlíky s paštikou a zapijeme je přeslazenou kávou, brzy nám dojde energie. A nedostatečná nebo žádná snídaně může být jedním z důvodů večerního přejídání. To je možná důvod, proč se prokázalo, že lidé, kteří snídají, nemají problémy s nadváhou.

Existuje nespočet zdravých snídaní, ze kterých si můžeme vybrat. Pokud preferujete sladkou snídani, vyzkoušejte bílý jogurt s ovocem a chia semínky. V případě, že vám sladké po ránu vadí, můžete si dát žitný, nebo celozrnný chléb s Gervais, rajčetem a paprikou. Dopoledne je však lepší konzumovat více ovoce, než zeleniny, protože obsahuje jednoduché sacharidy, které budeme přes den potřebovat pro náš mozek.

Snídat zdravě není nijak složité. Možná to bude vyžadovat o něco více času při přípravě, ale taková investice se vám mnohonásobně vrátí. Přestaňte kupovat bílé pečivo, které je takovou ranní záchranou, večer si nakrájejte ovoce na ranní snídani a dejte ho do lednice. Ráno vše jen zamícháte s jogurtem, milovníci sladkého přidají trochu medu, a snídaně je na světě!

Jezte nejdéle 3 hodiny před spaním

Tento návyk není žádnou novinkou, ale uvést ho do praxe může být někdy pěkná věda. Večerní „chutě“ jsou opravdu velmi zákeřný soupeř, obzvlášť když je plná lednice, nebo spíž dobrot!

Večerní mlsání je však jeden z nejhorších návyků, který můžeme mít. Všechny tuky se nám uloží a naše tělo bude místo odpočinku přes noc trávit večerní baštu. Ráno se vzbudíme unavení a bez energie a nezáleží na tom, kolik budeme spát hodin. I obyčejné jablko se tráví v průměru 1 hodinu a co teprve taková čokoláda, nebo slané oříšky?

Ptáte se jak se s večerním mlsáním vypořádat? Dejte si večeři s obsahem bílkovin, které vás zasytí na delší dobu, pokud bude potřeba, použijte vůli a vydržte do rána. Den pak začněte vydatnou, zdravou snídaní. Uvidíte, že se budete cítit o hodně lépe a vynechat večerní mls, tak bude jednodušší.

Pokud nevydržíte ani jeden večer bez nějaké té dobroty, nestresujte se. Začněte pomalu a před tím, než začnete mlsat, snězte zeleninu, nebo ovoce. Buď vás přejde chuť, nebo budete mít minimálně dobrý základ a nebudete jíst na prázdný žaludek. Postupem času pak jezte místo dobrot jen ovoce, či zeleninu a zmenšujte porce. Po čase zjistíte, že vynechání nebude tak složité.

Máme pro vás dárek

Změna životního stylu není snadná a člověk se u ní pěkně zapotí. Šance na úspěch se zvyšuje, když se rozhodneme zainvestovat do svého zdraví a požádat o pomoc zkušeného výživového poradce. Ne jen, že investice do sebe je to nejlepší, co můžeme udělat, ale také na změnu nebudeme sami a dostane se nám profesionální péče.

Abychom vás podpořili ve změně návyků, připravili jsme pro vás speciální akci. Konzultace se zkušeným výživovým poradcem se obvykle vyšplhá minimálně na 600 Kč. Díky podmínkám, které jsme domluvili pro naše čtenáře, ji nyní můžete mít za pouhých 200 Kč! Ušetříte tak 400 Kč a budete mít jistotu, že jste vykročili správnou nohou na cestu za zdravým životním stylem! Pro více informací klikněte sem.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!