Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

5 sladkostí, které do dětských rukou rozhodně nepatří

Z médii jsme ovlivňováni reklamou, ve které nám výrobci říkají proč kupovat právě jejich produkty (sladkosti) našim dětem. Často se dozvíme, že jsou pro dětský organismus velmi prospěšné, protože dodají dítěti potřebnou energii a obsahují vitamíny, bez kterých se přece dětský organismus neobejde.

Je velmi náročné odolat propracovaným marketingovým metodám. Obzvlášť pokud naši nejmenší tyto výrobky sami vyžadují a my víme, že jim udělají radost.

Za krásnými reklamními spoty a přitažlivými obaly se však skrývá obrovské množství cukru, konzervantů a aromat, které v organismu nadělají pořádnou neplechu. My jsme jako inspiraci vybrali 5 populárních zástupců, kteří „reprezentují“ celkové složení tohoto sortimentu.

JOJO Hrošíci s ovocnou náplní

Jako první jsme „pod lupu“ dali Hrošíky s ovocnou náplní. První, co nás překvapilo, bylo množství ingrediencí, ze kterých se bonbóny skládají.

Podívejte se sami

  • Glukózový sirup, cukr, ovocná náplň 8% (glukózový sirup, glukózo-fruktózový sirup, cukr, zvlhčující látka: glycerol, pitná voda, koncentrované šťávy z pomeranče, ananasu, maracuja, stabilizátor: karagenan, kyselina: citronová, regulátor kyselosti: citronany sodné, koncentrát mangového pyré, extrakt ze světlice barvířské, přírodní aroma, želatina, kyseliny (vinná, jablečná, citronová), leštící směs (rostlinné tuky: palmojádrový, kokosový, leštící látka: karnaubský vosk, aromata (ananas, broskev, jablko, švestka), regulátor kyselosti ( askorban sodný), rostlinné a ovocné koncentráty a extrakty (špenát, kopřiva, mrkev, ibišek, jablko, třešeň, ředkev, sladké brambory)

„Pod kůží“ roztomilých hrošíků se skrývá bez mála 53 gramů cukru. Pokud tedy dítě sní celý sáček, je to jako bychom mu dali přes 13 kostek cukru. Není divu, že výrobce doporučuje jako denní dávku jen 4 hrošíky!

Kromě cukru bychom měli zmínit i glukózo-fruktózový sirup, který vyvolává větší pocit hladu a jeho nadměrná konzumace přispívá k rozvoji nemocí srdce a cév, obezity, cukrovky 2. typu a onemocnění ledvin.

Lákavý a poutavý obal se však přes to snaží vzbudit dojem, že se jedná o zdravou potravinu, všimněte si nápisu Barveno přírodou a Ovocná šťáva v levém horním rohu. Obrázků ovoce a uvedení o 20% ovocné šťávy v pravém horním rohu. Ve spodní části pak výrobce uvádí, že byly při výrobě použity ovocné složky odpovídající 20% ovocné šťávy, co to znamená zůstává záhadou.

JOJO hrošíci

Myslíme si, že JOJO Hrošíci s ovocnou náplní (která je v nich zastoupená z celých 8%), do dětských rukou rozhodně nepatří.

Pribináček Tyčinka Vanilka

A máme tu dalšího reprezentanta, tentokrát Pribináčka Vanilkovou Tyčinku, z níž vanilková složka činí celé 2,5%.

Opět najdeme na obalu bohatý výčet toho, co tyčinka obsahuje:

  • tvaroh 44%, smetana 35%, cukr, máslo, modifikovaný škrob, vanilková složky 2,5% (cukr, glukózo-fruktózový sirup, vanilkové aroma), okyselující látky: kyselina mléčná, mléčnan sodný, glukonodeltalakton, konzervační látka: sorban draselný, jogurtová poleva: ztužený rostlinný tuk, cukr, sušené odstředěné mléko, sušený jogurt 7%, sušená syrovátka, emulgátor: sójový lecitin, vanilkové aroma, čokopoleva: cukr, ztužený rostlinný tuk, kakaová hmota 12%, kakaový prášek 1%, sušené odstředěné mléko, sušená syrovátka, emulgátor: sójový lecitin, vanilkové aroma

Jeden by nevěřil, co se do ní všechno vejde!

Z 35 gramů je necelých 10 (konkrétně 9,8) gramů cukru. A mimo glukózo-fruktózového sirupu v ní najdeme například ztužené tuky, jejichž častá konzumace zvyšuje riziko onemocnění srdce a cholesterol, který se usazuje v cévách a ucpává je, což je první krok k infarktu, či mrtvici.

Obal je opět poutavý a zaujme každé dětské očko. Nejvíce nás pobavil obrázek vanilky, které produkt obsahuje minimum.

Pribináček

Zdraví z Posázaví tak v Pribináčku rozhodně nehledejte.

BeBe BRUMÍK čokoládová náplň

Oblíbená svačinka našich dětí s čokoládovou náplní obsahuje celých 6% čokolády a přes 20 dalších položek:

  • pšeničná mouka 23,7%, glukózo-fruktózový sirup, vejce, cukr, řepkový olej, čokoláda 6% (kakaová hmota, cukr, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, emulgátor sójový lecitin), stabilizátor glycerol, sušené odstředěné mléko 3,4%, sušené plnotučné mléko 2,2%, pšeničný škrob, kypřící látky (dihydrogendifosforečnan sodný, hydrogenuhličitan sodný), emulgátory (estry mono- a diglyceridů mastných kyselin s kyselinou mléčnou, estery polyglycerolu s mastnými kyselinami, sójový lecitin), jedlá sůl, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, aromata.

Z jeho 30 gramů tvoří 8,8 gramů cukry a obsahuje i pšeničnou mouku, která je jednou z hlavních příčin obezity populace a umí téměř zalepit naše střeva. A na závěr samozřejmě nesmí chybět náš starý známý – glukózo-fruktózový sirup!

Obal je samozřejmě opět poutavý:

BeBe Brumík

Bobík vanilka

Pod naši lupu se dostal i oblíbený Bobík, ve kterém jsme se marně snažili najít zmiňovanou vanilku. Po přečtení jsme zjistili, že jediné vanilkové na celém Bobíku je aroma.

Seznam sice není tak dlouhý jako u předchůdců:

  • Smetana 50%, tvaroh, cukr, stabilizátory (želatina, modifikovaný kukuřičný škrob, karubin, guma guar), vanilkové aroma, tuku nejméně 14%, sušina nejméně 35%

Ale kromě 7,56 gramů cukru nás zaujalo množství tuku, které je nejméně 14% z výrobku. Když jsme vynásobili pár čísel, zjistili jsme, že tuku je v Bobíku 11,48 gramu, to je na 70 gramů poměrně úctyhodné číslo, nemyslíte? Obzvláště, když uvážíme, že Bobík obsahuje přes 7 gramů nasycených tuků, což je jedna třetina denního příjmu dítěte s příjmem 2 000 kcal.

Bobík tedy nemůžeme zařadit mezi jogurty, ale rovnou do sortimentu sladkostí.

Přidáváme ještě poutavý obal:

Bobík vanilka

Dutá figurka z mléčné čokolády

Velikonoce jsou za dveřmi, a tak se nám zatoulal pod lupu i jeden čokoládový „ušák“. Podívejte se na něj na fešáka.

Zajíček

Zajíček vyhrává cenu za nejmenší obsah surovin:

Cukr, kakaové máslo, plnotučné sušené mléko, kakaová hmota, laktóza, emulgátor: slunečnicový lecitin, Polyglycerolpolyricinoleát, přírodní vanilkové aroma

Zařazuje se však hned na druhé místo v obsahu cukru, za ušima ho má celých 34,2 gramu. I když je zajíček oblíbenou součástí velikonoční nadílky, obsahuje Polyglycerolpolyricinoleát, emulgátor, se stupněm 3 škodlivosti podle serveru zdravapotravina.cz, přičemž se „trojková“ éčka uvádí jako nevhodná pro děti. Co na to říct, hlava nám to nebere!

Řekněte sladkostem jednou provždy sbohem

Jak už jsme si řekli, sladkosti do dětských rukou rozhodně nepatří, jak je jednoduše nahradit se dozvíte v tomto článku.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!