Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

Seriál detoxikace organismu: Jak správně na očistu těla

Detoxikace organismu je po náročné zimě velmi důležitá. O své tělo bychom měli pečovat jak zvenku, tak zevnitř a projít očistou minimálně 2x za rok, na jaře a na podzim. Odborníci přirovnávají detoxikaci ke každodenní hygieně. Stejně jako se každý den myjeme, neměli bychom zapomínat na pravidelné detoxikace organismu.

Co je to detoxikace organismu?

Detoxikace organismu je očista od toxických vlivů, které zabraňují správné funkci našeho těla. Nejčastěji se provádí na jaře, po náročném zimním období. Detoxikace nám dodá energii, posílí imunitu, zlepší vstřebávání živin, odstraní škodlivé látky z těla a v některých případech pomůže shodit i nějaký ten přebytečný kilogram hmotnosti.

Proč je detoxikace organismu důležitá?

Napomáhá ke správným funkcím našeho těla odstraněním toxických látek, které se do něj dostávají při každodenním životě. Tyto toxické látky mohou být z jídla, prostředí, pití alkoholu či kouření a usazují se primárně v našich játrech a střevech. Mezi toxické látky patří také viry a bakterie, kterých se díky očistě organismu zbavíme.

Obecné zásady detoxikace organismu

Aby byla detoxikace účinná, je zapotřebí dodržovat zásady, jako je pitný režim, či vynechání těžkých, nevhodných jídel. Tyto zásady si nyní projdeme a každou si trochu blíže rozebereme, aby vás poté nic nepřekvapilo!

Dodržujte pitný režim

Pitný režim je během detoxikace naprostá priorita. Právě voda je to, co vyplaví největší množství toxických látek z našeho těla. Proto dbejte na to, abyste vypili minimálně 0,5 litru tekutin na 15 kilogramů vaší váhy.

Při detoxikaci pijeme vodu, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy a sypané bylinkové čaje, které zajistí její maximální účinnost. Naopak vynecháváme kávu, která obsahuje kofein, jakékoliv nápoje s obsahem cukru, či jiných sladidel (limonády, džusy, apod.) a v neposlední řadě alkohol.

Jezte lehkou a zásadotvornou stravu

Detoxikační jídelníček si ukážeme v příštím díle seriálu. Obecně je však při detoxikaci důležité omezit maso, smažené pokrmy, uzeniny, sladkosti, nadměrné množství soli, mléko a mléčné výrobky. Tyto potraviny překyselují náš organismus a jedním z cílů detoxikace je vyrovnat pH v našem těle. Naopak do jídelníčku zařadíme co nejvíce zásadotvorných pokrmů, jako je ovoce a zelenina.

Hýčkejte se

Velmi příjemnou součástí detoxikace organismu jsou lymfatické, či detoxikační masáže a návštěva sauny. Tělo krásně zrelaxuje, masáže nastartují lymfatický systém a sauna pomůže „vypotit“ toxické látky z kůže. Velkým omylem však je, že sauna a masáže jsou pro očistu dostačující. Detoxikace organismu je komplexní proces a nejvíce toxinů se nám usazuje v játrech a střevech, proto je důležité nepodcenit detoxikační jídelníček.

Zařaďte do svého programu pohyb a nezapomeňte na odpočinek

Jóga

Abychom aktivovali své tělo a „probudili“ ho ze zimního spánku, nesmíme zapomenout na dostatečnou pohybovou aktivitu. Není třeba se mučit v posilovně, skvěle poslouží delší procházka na čerstvém vzduchu, plavání nebo jóga.

Kromě fyzické relaxace je velmi důležitá také relaxace mentální. Proto při detoxikaci dbejte na dostatek spánku, u dospělého člověka je to minimálně 7 hodin každý den. Zkusit můžete také meditaci, či hypnózu.

 

V první díle našeho seriálu jsme si řekli co je to detoxikace organismu, proč je důležitá a jaké má obecné zásady. V dalším díle si řekneme, jaké potraviny jsou při detoxikaci vhodné, a kterým se vyhnout. Projdeme si také příkladový detoxikační jídelníček, abyste získali inspiraci na konkrétní jídla a mohli začít s celým detoxikačním procesem, po kterém se budete zaručeně cítit lépe!

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!