Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zrušení

Jde to i bez mléka!

Nemůžete jíst kvůli různým omezením mléčné výrobky? Nezoufejte. Rostlinné náhražky jogurtů, nápojů, másla, sýrů, ale třeba i zmrzlin najdeme dnes v regálech českých obchodů poměrně běžně.

„V Česku je nabídka výrobků pro alergiky na mléčnou bílkovinu nebo pro lidi s laktózovou intolerancí velmi široká a dostupná. Nejedná se pouze o speciální obchody nebo lékárny. Dostupné jsou i v sítích obchodních domů a drogériích, které mají oddělení pro speciální výživu. Běžně jsou dostupné také v e-shopech s potravinami,“ potvrzuje nutriční terapeutka Soňa Vojtíšková.

Tyto výrobky bývají vyrobené z rostlinných zdrojů, především z luštěnin, ořechů, obilovin a semínek. Dále se při jejich výrobě nejčastěji používá palmový a kokosový tuk, které jsou díky obsahu nasycených mastných kyselin tuhé, a proto je jejich použití pro strukturu výhodné. Tuky a jejich množství jsou vstupní surovinou, která určuje nutriční hodnotu a také celkovou nutriční kvalitu náhražek.

A na co si u alternativ dávat pozor? Dvě problematické živiny jsou bílkoviny a vápník. Obě jsou totiž v případě klasických mléčných výrobků celkem hojně zastoupené. Do rostlinných alternativ však musí být přidány přímo. Proto do svého jídelníčku zařazujte i takové, které tyto živiny obsahují.

V rostlinných alternativách také chybí vitamín B12, který je pro činnost organismu klíčový. I ten se do nich proto musí přidávat. Vhodnou potravinou, která obsahuje vitamín B12, jsou veganské alternativy mléčných výrobků značky Violife. Produkty této značky jsou obohaceny o vitamín B12, a to dokonce tak, že 100 gramů výrobku obsahuje doporučené denní množství vitamínu – 2,5 μg.

Mléčné produkty jsou významnou složkou jídelníčků a různých receptů. Pro mnohé jsou ale jejich rostlinné alternativy stravitelnější a také vhodnější volbou, jak si dopřát potravinu s konzistencí a chutí sýru či jogurtu. Stoprocentně veganské produkty Violife navíc neobsahují cholesterol, GMO, laktózu a ani běžné alergeny jako jsou lepek, ořechy a sója. Neobsahují ani konzervanty. Díky tomu jsou vhodné opravdu pro každého.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!