Seriál detoxikace organismu 2. část: detoxikační jídelníček
Čas uběhl jako voda a my vám přinášíme druhý díl našeho seriálu detoxikace organismu. Pokud jste ještě nečetli díl první, můžete tak učinit zde.
V tomto díle si projdeme vhodné a nevhodné potraviny, ukážeme si detoxikační jídelníček a také si povíme, co nás může potkat při prvních dnech detoxikace organismu. Jdeme na to!
Jako první si projdeme potraviny, které by při detoxikaci neměli mít v našem jídelníčku místo, nebo bychom je měli minimálně omezit. Nemějte strach, detoxikace organismu netrvá dlouho, obvykle se začíná od jednoho, nebo pro odvážnější, od tří dnů. Takže pokud neplánujete po detoxikaci upravit svůj jídelníček (což doporučujeme), své oblíbené jídlo si budete moci za pár dní opět dát.
Mezi potraviny, které bychom měli během detoxikace organismu vynechat, patří:
Červené maso, kuřecí a krůtí maso, masné výrobky a uzeniny, paštiky, cukr, sůl, slazené a šumivé nápoje, sirupy, omáčky, majonézy, káva, černý čaj, alkohol, polotovary a předvařená jídla, čokoláda, bonbony, džemy, brambůrky, slané oříšky, potraviny s obsahem pšenice (chléb, rohlíky, sušenky, koláčky, croissanty, apod.), obalovaná jídla, máslo, margarín, mléko, sýry, vejce a smetana.
Možná si nyní říkáte: „A co budu vlastně jíst?“, nemějte strach, stálé zbývá velmi široký výběr potravin. Máme pro vás seznam i příkladový jídelníček na celé 3 dny detoxikace organismu.
Pokud se vám zdá vynechat tyto pokrmy jako nemožné, je důležité je minimálně výrazně omezit.
Nyní se pojďme podívat, které potraviny jsou při detoxikaci vhodné:
Ovoce (čerstvé, mražené, sušené), ovocné šťávy nebo koktejly z čerstvého ovoce, zelenina (čerstvá, mražená nebo konzervovaná, a to bez přidané soli), fazole, čočka, tofu a robi maso, oves (s čerstvým ovocem jako ovesná kaše oslazená medem), celozrnné pečivo, brambory, rýže a rýžové nudle, čerstvé ryby, nesolené ořechy, nesolená semínka (slunečnice, dýně, lněné), přírodní jogurty, extra panenský olivový olej, konopný olej, lněný olej, balzamikový ocet, česnek, zázvor, čerstvé bylinky, mletý černý pepř, med.
Jak můžete vidět, o hladu určitě nebudete, stále máme z čeho vybírat.
Pojďme si nyní ukázat detoxikační jídelníček, abyste měli co nejvíce informací a inspirace a mohli s detoxikací začít.
První den
Snídaně: Rýžová kaše s medem
Ráno začínáme rýžovou kaší s medem, do které můžeme přidat bílý jogurt, oříšky nebo ovoce. Nekupujte prosím přeslazené polotovary. Raději si uvařte rýži, nebo kupte směs značky Nomina, kterou pak stačí zalít vodou.
Svačina: Mrkvovo-jablečný salát
Na svačinu si dáme mrkvovo-jablečný salát. Nastrouhanou mrkev s jablkem můžeme posypat skořicí a pokapat citrónovou šťávou.
Oběd: Tuňák s celozrnným kuskusem, kukuřicí a paprikou
Oběd je velmi rychlý, kuskus stačí zalít vroucí vodou, nechat „nabobtnat“, přidat tuňáka, kukuřici, osolit a případně dále dochutit kořením dle chuti. Papriku nakrájíme a přikusujeme. Tuňáka kupujeme vždy ve vlastní šťávě!
Svačina: Špenátové smoothie s banánem
K odpolední svačině rozmixujeme banány s čerstvými špenátovými listy a vodou. Pokud pro vás bude tato kombinace málo sladká, můžete přidat i med.
Večeře: Čočkový salát
K večeři si dáme jednoduchý čočkový salát (nejdéle 3 hodiny před spánkem). Čočku smícháme se zeleninou a můžeme lehce pokapat balzamikovým, či jablečným octem.
Druhý den
Snídaně: Ovesná kaše s ovocem
Ráno si připravíme ovesnou kaši. Doporučujeme koupit nasekané ovesné vločky značky Emco. V menším hrnci ohřejeme rostlinné mléko, či vodu a vločky za stálého míchaní přimícháme. Kaše je hotová v řádu desítek sekund. Poté přidáme med, banán, jahody, či jakékoli jiné ovoce, které máte rádi.
Svačina: Ananasové smoothie s římským salátem
K svačině si rozmixujeme banán a ananas s římským salátem a vodou. Opět můžeme přidat i med.
Oběd: Losos s bramborem ve slupce a zeleninovým salátem
Na oběd si připravíme lososa na pánvi s uvařeným bramborem ve slupce. Lososa doporučujeme pořídit čerstvého. Jídlo podáváme s miskou zeleninového salátu.
Svačina: Bílý jogurt se semínky a ořechy
Odpolední svačinka se skládá z bílého jogurtu, slunečnicových, či dýňových semínek a ořechů. Doporučujeme ořechy i semínka předem alespoň na 4 hodiny namočit do vody, budou se nám pak lépe trávit.
Večeře: Cizrnový hummus
K večeři si připravíme Paprikovo-cizrnový hummus. Recept na něj naleznete zde.
Třetí den
Snídaně: Banánová kaše s chia semínky
Snídaně se u třetího dne skládá z banánové kaše a chia semínek. Chia semínka jsou velmi výživnou superpotravinou a koupíte je v každé prodejně zdravé výživy. Doporučujeme je zhruba na 10 minut namočit do vody, ve které velmi rychle nabobtnají. Poté přidat rozmačkaný, či rozmixovaný banán. Výsledkem je tvz. banánový chia pudink, tedy zdravá varianta klasického pudinku z polotovaru.
Svačina: Mixovaná řepa s jablky a skořicí
K svačině rozmixujeme červenou řepu s jablky a skořicí. Samozřejmě opět přidáme vodu. Pokud nemáte výkonný mixér, nakrájejte řepu na menší kousky, nebo ji nastrouhejte.
Oběd: Treska na zelenině se žampiony
Poobědváme opět rybu, dnes tresku se žampiony. Tresku i žampiony orestujeme na olivovém oleji a dochutíme. Podáváme vždy s porcí dušené zeleniny nebo syrového zeleninového salátu.
Svačina: Hruškové smoothie s pomerančem a polníčkem
K odpolední svačině volíme opět smoothie, tentokrát rozmixujeme hrušky s pomerančem a salátem polníčkem.
Večeře: Plněná paprika kozím sýrem
K večeři si dáme papriku plněnou kozím sýrem, jako přílohu můžeme zvolit rýži, brambor, či kuskus.
V průběhu celé detoxikace organismu je důležitý také pitný režim, na který bychom neměli zapomínat. Ideální variantou je čistá neperlivá voda s čerstvým citronem. Skvělé jsou i bylinkové a očistné čaje.
Dejte na své pocity. Pokud s detoxikací začínáte, tři dny jsou ideální. V případě, že si nevěříte, můžete si pro začátek dopřát jen jeden den na vyzkoušení.
V průběhu detoxikace organismu se mohou dostavit i vedlejší účinky, které způsobují látky, které dostáváme z těla. Může to být bolest hlavy, průjem, zácpa, únava, podrážděnost a pocity hladu a chutí. Nemusíte mít obavy, symptomy po čase zmizí a vy se pak budete cítit jako znovuzrození.
Pokud to se změnou jídelníčku myslíte vážně, doporučujeme se svěřit do rukou odborníků. Máme pro vás speciální jarní akci na konzultaci s nutričním specialistou. Místo obvyklých 600 Kč, zaplatíte pouhých 200 Kč! Součástí konzultace je vážení na lékařsky ověřeném přístroji, takže o svém těle rázem zjistíte velmi užitečné informace. Nutriční specialista s vámi projde jídelníček, poradí vám jaké potraviny vynechat a dá vám užitečné tipy z oblasti zdravého životního stylu. Využít časově omezené akce můžete zde.
V tomto díle seriálu jsme si řekli, jaké potraviny jsou vhodné během detoxikace organismu, a prošli jsme si kompletní detoxikační jídelníček. V dalším díle se podíváme na potraviny, které mohou být při očistě těla nápomocné.